Co potrafi plastikowa butelka

bottel-preformButelki typu PET są jednym z najpowszechniej używanych opakowań na świecie. Miliony ton plastiku zaśmiecają lądy, morza i oceany. W poniższym artykule podpowiadamy jak twórczo wykorzystać ich fragmenty.
Znajdziecie tu wachlarz pomysłów bardzo prostych oraz tych zupełnie zwariowanych, wymagających niesłychanej determinacji i sporych nakładów czasu.

Szwajcarska firma Recykline oferuje szeroki wachlarz produktów wyposażenia wnętrz, począwszy od pierścieni na serwetki, przez wazoniki, po skarbonki i klepsydry. Oczywiście, jeżeli dysponujecie artystycznym zacięciem, bez problemu stworzycie podobne przedmioty. Ceny są niewysokie, a pomysły proste i zabawne.

Więcej na ich stronie domowej.

1recycline_vase3

Strona Designboom proponuje kilka ciekawych rozwiązań spośród prac zawodowych projektantów. Nicolas le Moigne ze Szwajcarii jest autorem swego rodzaju “kapsla”, który pozwala zamienić butelkę w konewkę. Z kolei Xuan Yu z USA w tej zamej technologii stworzył wieszak, którego ramiona to nakręcone właśnie butelki.

Zupełnie inne podejście proponują Alejandro Sarmiento i Miki Friedenbach z Argentyny, dostrzegając głównie tworzywo z jakiego wykonane jest opakowanie. Po spiralnym cięciu butelki otrzymujemy sznurek, który jest już bazą do realizacji najróżniejszych pomysłów (tutaj: miotła, torba).

konewkawieszaknitka

4 komentarze

 • 9 grudnia, 2009

  kru

  co wam sie podoba najbardziej z powyzszych projektow?

  moim zdaniem rafy koralowe wymiataja :)

 • 10 grudnia, 2009

  mi

  ja bym z checia przymierzyla zbroje ;)

 • 12 listopada, 2010

  ecomateria

  A propos butelek PET – powstały krzesła duetu EMECO&COKE, które powstają z przynajmniej 111 butelek po Coli i innych napojach w butelkach PET – 111 Navy Chair – są genialne i piękne :) Dostępne w Polsce – w ecomaterii

 • 13 lipca, 2012

  o.t

  skąd wziąć taki łącznik do wieszaka na ubrania?

Skomentuj